Zaburzenia lękowe

Nasz gabinet psychiatryczny zaoferuje Ci możliwe wsparcie oraz pokaże sposoby na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi, które odbijają się na psychice. Fobie, ataki paniki i inne widoczne zmiany w zachowaniu powinny być sygnałem dla najbliższego otoczenia osoby z problemami psychicznymi. Rozmowa z psychologiem i psychoterapeutą może też być wsparciem w znalezieniu przyczyn.

Czym są zaburzenia lękowe?

Dla tego zespołu zachowania charakterystyczne jest występowanie podwyższonego poziomu strachu oraz lęku. Osoby cierpiące na tę przypadłość martwią się o swoją przyszłość oraz reagują atakami paniki w codziennych sytuacjach (strach). Lęk z kolei objawia się jedynie w chwilowym odczuwaniu niepokoju – dotyczy jedynie sfery psychicznej, niezwiązanej z bólem i zagrożeniem fizycznym. W przypadku braku otrzymania pomocy, przy strachu pojawia się też obecność więcej niż jednej anomalii, do których należą depresja, fobia oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, osobowości i apetytu.

Kiedy występują zaburzenia lękowe?

Anomalie tego rodzaju są skutkiem czynników wewnętrznych oraz zewnętrznych (środowiskowych), które utrwaliły się w psychice Pacjenta. W przypadku braku dotychczasowej pomocy, aby zdiagnozować zaburzenie, wszystkie objawy muszą występować przez co najmniej pół roku. Należy też stwierdzić trudności w codziennym funkcjonowaniu Pacjenta. Czynniki zewnętrzne obejmują: - molestowanie w dzieciństwie, gwałt (PTSD), - trudne sytuacje życiowe (np. ubóstwo, utrata bliskiej osoby). Czynniki wewnętrzne dotyczą: - charakteru Pacjenta, - genetyki (dziedziczności). Negatywne stany mogą wystąpić nie tylko w związku z powyższymi czynnikami, ale też w przypadku innych okoliczności wpływających na stan Pacjenta: niedoczynnością tarczycy, chorobą serca czy zażywaniem substancji psychoaktywnych.

Kto może pomóc przy zaburzeniach lękowych?

W razie wystąpienia problemów wskazane jest udanie się do specjalisty – psychologa lub lekarza psychiatrii, który dobierze metodę leczenia. Podstawową formą pomocy jest edukacja, poznanie technik samopomocy oraz psychoterapia połączona z lekami.

Arkadiusz Szmańda
Prywatna specjalistyczna praktyka lekarska
Gabinet psychiatryczny

87-100 Toruń
ul. Stefana Srebrnego 1
woj. kujawsko-pomorskie

NIP 956-156-18-58

Wizyty domowe601 959 392