Depresja

Jako lekarz medycyny i specjalista od psychiatrii wiem, że wyczuwalne i długotrwałe zmiany nastroju powinny być sygnałem do zastanowienia się nad swoim stanem i ewentualnym podjęciem odpowiednich kroków. Trudno jest wyjść poza własne spojrzenie, a to może stać się trudną przeszkodą do pokonania. W takim wypadku wsparcie psychologa pomoże Pacjentom spojrzeć szerzej na swoją sytuację.

Czym jest depresja?

Według WHO zaburzenie depresyjne oznacza zespół objawów psychicznych, które występują wraz długotrwałym obniżeniem nastroju, niską wiarą w siebie, spowolnieniem psychoruchowym oraz brakiem odczuwania pozytywnych emocji. U kobiet częściej niż u mężczyzn występują dodatkowo problemy z odżywianiem. Odczuwanie negatywnych emocji nie musi od razu wiązać się z chandrą. Emocje, takie jak smutek i przygnębienie, są naturalną reakcją na przykre wydarzenia. Niepatologiczny smutek jest krótkotrwały i trwa zazwyczaj kilka godzin, z kolei zaburzenie współistnieje z innymi objawami i może utrzymywać się przez wiele tygodni, a nawet miesięcy.

Kiedy występuje depresja?

Jeśli negatywny stan emocjonalny utrzymuje się przez minimum dwa tygodnie, to jest to sygnał ostrzegawczy, że dzieje się coś niedobrego. Przy zaburzeniu najczęściej występuje: - pobudzenie lub apatia przez cały dzień - w tym bezsenność, - wyższy poziom lękowy, - poczucie rezygnacji, - spowolnienie ruchowe i myślowe, - poczucie winy. W tym depresja wpływa na: - zdolność do oceniania własnej sytuacji życiowej, - funkcjonowanie w ciągu dnia. Do reszty czynników wywołujących zaburzenie można zaliczyć traumatyczne wydarzenia, cechy osobowościowe,uwarunkowania genetyczne lub codzienne nastawianie na bodźce wywołujące stres.

Kto może pomóc przy depresji?

W leczeniu zaburzeń psychicznych należy udać się do specjalisty, który wesprze Pacjenta i pokaże mu, jak poradzić sobie z sytuacją. Trzeba dodać, że osoba chora może mieć trudności z zakomunikowaniem swoich problemów, dlatego jego najbliżsi nigdy nie powinni ich bagatelizować. Nasz gabinet psychiatryczny da Ci zawsze aktualne informacje o możliwym wsparciu.

Arkadiusz Szmańda
Prywatna specjalistyczna praktyka lekarska
Gabinet psychiatryczny

87-100 Toruń
ul. Stefana Srebrnego 1
woj. kujawsko-pomorskie

NIP 956-156-18-58

Wizyty domowe601 959 392